4 Temmuz 2022

HSK, Balyoz hakim ve savcıları için kovuşturma izni verdi

7 min read


HSK, Balyoz hakim ve savcıları için kovuşturma izni verdi
HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Balyoz Davası’nda ve soruşturma sürecinde görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında kovuşturma izni verildiğini açıkladı. Şikayetçilerden  Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, “Sürecin hızlı ilerlemesi beklentimi koruyorum. Mağdurların tek beklentisi bu kişilerin yargı önüne çıkartılmasıydı” dedi. 


DUVAR – Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Balyoz Davası ve soruşturmasındaki hukuksuzluklarla ilgili şikayetler üzerine yaptıkları incelemede, 50 eski hakim ve savcı hakkında kovuşturma izni verdiklerini söyledi.

HSK Başkan Vekili ve HSK 2’nci Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Balyoz davasının yargılama ve soruşturma aşamasında bazı hukuksuzluklar yapıldığına ilişkin 115 şikayetçinin dilekçesinin incelendiğini belirtti.

Tetkik hakimlerin 150 klasörü bulan dosyayla ilgili yaptıkları çalışma sonucu dosyanın HSK 2’nci Dairesine sunulduğunu aktaran Yılmaz, bugün yapılan toplantıda bu isimler hakkında kovuşturma izni verildiğini dile getirdi.

‘BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA KARARINI YARGITAY’A GÖNDERECEK’

Kovuşturma izninin ilgili cumhuriyet başsavcılığına gönderildiğini açıklayan Yılmaz, “İlgili başsavcılık son soruşturma kararını hazırlayıp Yargıtay’a gönderecek. Bu hakim ve savcılar, bu hukuksuzlukları nedeniyle de yargılanacak” diye konuştu.

Yılmaz, hakkında kovuşturma izni verilenlerin meslekten ihraç edildiğini ve FETÖ üyeliğinden yargılandıklarını söyledi. Kovuşturma izni verilen hakim savcılarla ilgili disiplin sürecinin ise devam edeceğine değinen Yılmaz, bu kişilere, inceleme sonucunda disiplin yönünden de ayrıca ceza verileceğini ifade etti.

Haklarında kovuşturma izni verilen, daha önce meslekten ihraç edilen ve FETÖ üyeliği suçlamasıyla yargılanan hakim ve savcıların isimleri şöyle:

Abdullah Öztürk, Ali Alçık, Ali Efendi Peksak, Ali Haydar, Alparslan Uz, Aytekin Özanlı, Bilal Bayraktar, Birol Bilen, Davut Bedir, Dursun Ali Gündoğdu, Eşref Aksu, Fatih Mehmet Uslu, Fikret Seçen, Gökmen Demircan, Hadi Çağdır, Hikmet Şen, Hüseyin Ayar, Hüseyin Kaplan, Hüsnü Çalmuk, İbrahim Balık, İdris Asan, Kazım Kahyaoğlu, Mehmet Berk, Mehmet Ekinci, Mehmet Erdoğan, Mehmet Hamzaçebi, Mehmet Karababa, Mehmet Murat Yönder, Mehmet Uğurlu, Menekşe Uyar, Mesut Özcan, Metin Özçelik, Murat Üründü, Mustafa Başer, Mustafa Boz, Muzaffer İren, Nalan Can, Nurullah Çınar, Osman Kaya, Ömer Diken, Resul Çakır, Rüstem Eryılmaz, Sedat Sami Haşıloğlu, Savaş Çelik, Savaş Kırbaş, Seyfettin Mermerci, Süleyman Pehlivan, Vedat Dalda ve Yakup Hakan Günay.”

Hakkında kovuşturma izni verilen eski özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ergül ise emekli.

Balyoz Davası’nda haklarında beraat kararı verilen sanıklar ile avukatları, soruşturma ve kovuşturma aşamasında görev alan hakim ve savcılar hakkında HSK’ye şikayette bulunmuştu.

Şikayetçi 115 kişi arasında, emekli orgeneraller Ergin Saygun, Çetin Doğan, emekli oramiral Özden Örnek, emekli korgeneral Hayri Güner ile eski CHP milletvekili Dursun Çiçek gibi isimler bulunuyordu.

ERSÖZ: MAĞDURLARIN TEK BEKLENTİSİ YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMALARIYDI

HSK’nin kararını değerlendiren Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, Balyoz Davası’nda görev yapan eski hakim ve savcılarla ilgili HSK’nin verdiği kovuşturma izni kararını memnuniyet verici bulduklarını söyledi.

Ersöz, “Bunun yanında bu sürecin daha hızlı ilerlemesi beklentimi de koruyorum. Yargılamanın bitmesinin üzerinden geçen 4 yıllık süreçte mağdurların tek beklentisi bu kişilerin yargı önüne çıkartılmasıydı. Bu kişiler hakkında verilecek karar geleceğe daha umutla bakmamızı sağlayacak ve benzer durumların yaşanmaması için caydırıcı olacaktır” dedi.

NE OLMUŞTU? 

Dönemin 1’inci Ordu Komutanı Çetin Doğan liderliğinde, darbe zeminini hazırlama amacıyla oluştuğu savunulan “balyoz harekat planı” ile ilgili belge, CD ve ses kayıtlarına ilişkin dosyaların 30 Ocak 2010’da, Mehmet Baransu tarafından savcılığa bavulla teslim edilmiş ve yargı süreci başlamıştı.

Özel yetkili savcıların incelemesinden sonra 22 Şubat 2010’da ilk gözaltılar yapıldı. İlk etapta, Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 194 kişi hakkında dava açıldı.

İstanbul 10’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, Eskişehir’de ve Gölcük Donanma Komutanlığı’nda ele geçirildiği iddia edilen belgelerle ilgili soruşturma sonucu açılan iki davayla birleştirildi. 250’si tutuklu 365 muvazzaf ve emekli Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin yargılandığı davanın ilk duruşması 16 Aralık 2010’da başlamıştı.

Mahkeme, 21 Eylül 2012’de Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın da aralarında bulunduğu 325 kişiyi “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti ancak “eksik teşebbüs” nedeniyle cezalarda indirime gitti.

YENİDEN YARGILAMA BERAAT KARARI VERİLDİ

Davanın temyiz süreci Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesinde görüldü. Dairede, 15 Temmuz’da başlayan savunmalar, 16 Ağustos’ta 2013’te tamamlandı. Daire, 54 gün dosyayı inceleyerek, 9 Ekim 2013 Çarşamba günü kararı açıklamak üzere duruşmayı bitirdi.

Şu an FETÖ üyeliği suçlamasıyla yargılanan Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi heyeti de oy birliğiyle aldığı kararla emekli orgeneraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına ve emekli oramiral Özden Örnek, emekli orgeneraller Ergin Saygun, Bilgin Balanlı, Şükrü Sarışık ve cezaevindeyken MHP milletvekili seçilen Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını onamıştı.

Yargıtay kararının ardından sanık avukatları Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuş, mahkemenin verdiği ihlal ve yeniden yargılama kararının ardından yargılama süreci yeniden başlamıştı. Yeniden yargılamayla sanıkları beraat etmişti. (ANKARA/AA)Haber Kaynağı

Copyright 1CONN Creative © All rights reserved.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com