4 Temmuz 2022

Kendimize değil kentimize çalışacağız

4 min read


Kardelen Kocatürk

Recai Çakır Amasra’da yıllardır Eğitim Sen ve Bartın’da yapılmaya çalışılan termik santrala karşı verdiği mücadele ile tanınıyor. Çakır, yine Amasra sokaklarında ama bu sefer ki hedefi farklı. Amasra’da CHP Belediye Başkan adayı olan Recai Çakır seçim sürecini ve hedeflerini BirGün’e anlattı.

► Sizi belediye başkan adaylığına götüren süreç nasıl gelişti?

16 yıllık AKP iktidarı insanları mutsuz, umutsuz hale getirdi. Ben bu kötümser tabloyu siyasal ayrımların ötesinde bir araya gelerek kavga etmek yerine dayanışma ile el ele vererek aşabileceğimize olan inancımı koruyorum. Bugüne kadar bu düşünceyle yola çıkarak Amasra’da çok işler başardık. Öğrencilerimizin ücretsiz servis talebinden, belediye işçilerinin maaş alacakları için verilen mücadeleye, oradan tüm kenti tehdit eden termik Santrale karşı Amasra ve Bartın halkı ile birlikte mücadele verdik ve önemli kazanımlar elde ettik. Partililerimizin ve dostlarımızın yoğun desteği ile aday tanıtımı sonrası yola düştüm. Sadece partililerimiz değil bugüne kadar birlikte yürüdüğümüz geniş halk kesimlerinin de desteğini almak gurur verici. Bu sorumluluktan kaçamazdım.

► Seçim çalışması nasıl gidiyor?

Adaylığımız netleştikten sonra çalışmalarımıza hız verdik. İlk gün yola çıkarken söylediğim gibi her süreci halkla birlikte planlayarak yürüme kararlılığını göstereceğim. “Bizi seçin gerisini merak etmeyin, biz her şeyi biliyoruz“ diyenlerden değilim. Esnaftan, mahalleliden, muhtarlarımızdan, sivil toplum örgütlerinden aldığımız görüşler ile çözüm ve projelerimizi oluşturuyorum. Biliyoruz ki halkın onayından geçmeyen ve desteğini almayan hiçbir projenin sağlıklı uygulanması mümkün değildir.

Önceliğimiz emekçilerin haklarını almaları olacak, insanımızın doğduğu yerde doyması olacak. Belediye personelinin maaşlarını düzenli alabilmesi için tasarruf ve gelir artırıcı çözümlerimizi uygulamaya koyacağız. Söz verdiğimiz gibi asgari ücreti 2200 lira olarak uygulayacağız.

► Kazanmanız halinde Amasra’da neler değişecek? Neler planlıyorsunuz?

Kentin tarihi dokusuna uyumlu olarak oluşturacağımız yeni ticari alanlarda öncelikle belediye işletmeleri kuracağız. Kişiler tarafından işletilecek turizm amaçlı mekânlar kuracağız ve buralarda öncelikle yoksullara, kadınlara, gençlere iş olanağı yaratacağız. İnsanlarımızı “sadaka” gibi yardım alarak yaşamaya değil üreterek, paylaşarak yaşama ortak olmaya yönlendireceğiz. Evine asgari ücretten daha az gelir sağlayan ailelerin durumunu resmi kurumlarla dayanışma içinde tespit edip gelirlerini Halk kart uygulaması ile en az asgari ücret seviyesine çıkaracağız. Bu durumda olan aileleri öncelikle iş sahibi yapacak projelerle hiçbir hemşerimizin aç yatmadığı Amasra’yı birlikte kuracağız.

İktidar partisinden olunca belediyenin dertlerine derman olunmadığı gerçeğini Amasra halkı gördü. Belediyenin borcu azalmadığı gibi işçi alacakları, esnafa sanayiciye borçlar çığ gibi büyüdü. Buna ne AKP iktidarı ne de Cumhur ittifakı sonrası saray rejimi çare olmadı. Amasra halkı saray belediyeciliği anlayışının hiçbir işe yaramadığını yaşayarak tecrübe etti.

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

► Amasra hem turizm hem de maden şehri. Bu durum planlarınızı sıkıntıya sokabilir mi?

Hayır. Bu doğru planlama ile çözülebilir bir mesele. Turizm ile kömür üretiminin ilişkisini mekânsal olarak ta doğru planlayacağız. Kömür üretimi ve bu alanda kamusal istihdamın artmasını destekleyeceğiz. Termik santrala karşı dün olduğu gibi bugün de mücadelemizi ne pahasına olursa olsun sürdüreceğiz. Bu konuda bir bedel ödenecekse, belediyeyi partimize emanet eden tüm Amasra ve bölge halkı için bu bedeli de en önce bizim ödeyeceğimize söz veriyorum.

Siyaset bana göre yaşamın her alanında ve anında bizi belirleyen, geliştiren veya sınırlayan bir süreçtir. 5 yılda bir ortaya çıkıp vaatler sıralayarak yapılan iş siyaset değil menfaat işidir. Ben 20 yıla yakın süredir Amasra’da bir öğretmen olarak emek, çevre, demokrasi siyaseti yaptım. Bana oy verip kenara çekileceklerin değil, karar süreçlerine katılacak, sorgulayacak ve doğrumuzun yanında yanlışımızın karşısında duracak tüm Amasra halkının oylarına talibim.

Bunca yıl öğretmenliğimde çocuklarını bana emanet eden Amasra halkının Amasra’yı da emanet edeceğine olan inancım tamdır. Halk ile birlikte oluşturduğumuz projelerimiz ve çocuklarımıza nasıl bir yaşam bırakmayı hedeflediğimizi göstereceğiz.Haber Kaynağı

Copyright 1CONN Creative © All rights reserved.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com