1 Temmuz 2022

Cumhur’da Karabük çatlağı

3 min read


[email protected]

İttifak Karabük’te kavgaya döndü. Cumhur İttifakının MHP ve AKP’nin kendi adayları ile seçime girdiği yerlerde sorunlar devam ediyor. İki partinin Karabük’teki seçim rekabeti, sıcak temasa dönüşmek üzere. Belediye Başkanı Rafet Vergili ile AKP adayı Burhanettin Uysal arasında gerilim her gün artıyor.

Cumhur İttifakı, Karabük sorununu çözemedi. Yerel seçimlerde bir kez daha MHP’den aday olan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yle, AKP Karabük Adayı Burhanettin Uysal arasındaki kavga giderek büyüyor. Yerel seçimler yaklaştıkça iki aday birbirlerine eleştirinin dozunu artırarak saldırırken, kavga sosyal medyaya da taşındı. Adaylar Twitter’dan birbirlerine sataştı.

AKP’li aday Burhanettin Uysal, MHP’li Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye ‘Part Time belediye başkanı’ benzetmesi yaparak, sosyal medyada Uysal’ın kendisine teşekkür ettiği videoları paylaşırken, AKP’li Uysal da, Vergili için “Hizmet alanında şimdiye kadar varlık gösteremezken seçimler yaklaştıkça harıl harıl çalışıyor” diyor.

BİNA ve BORÇ KAVGASI

Karabük’teki kavga bugünlerde belediye binasının, Valilik binası olarak kullanılmak için devredilmesi üzerinden devam ediyor. Uysal, Belediye binasının valilik olarak kullanılmak üzere devlete verilmiş olmasını eleştirirken, “Valiliğe devredilirken belediye bütçesinden ne kadar harcama yapıldı? Valilik buraya ne kadar harcama yaptı? Bu arada rektörlüğün yaptığı harcamayı unutmayalım! Yapılan tadilat harcamaları bu binanın yapım maliyetini geçti mi geçmedi mi? Bu binayı kullanmakla Karabük Belediyesine ne kadar zarar ettirdiniz?” sorularını sordu.

Tartışmaya damga vuran konulardan birisi ise ipotekli belediye mülkleri oldu. Belediye başkanı MHP’li Vergili Karabük Belediyesi’ni, “Borçsuz, 350 Milyon tl değerinde gayrimenkul sahibi, kasasında parası olan Türkiye’nin en zengin belediyesi” olarak tanıttı. Uysal’ın bu değerlendirmeye yanıtı gecikmedi. Uysal, ‘Yeni belediye binası 27 milyon 640 bin tl ipotekli. Resmi kayıt olduğu iddia edilen belgeler üzerinde Karabük Belediyesi’nin 103 Milyon 144 bin 222 lira borcu olduğu anlaşılıyor” dedi.

***

Birlik uğraşı

AKP ve MHP Cumhur ittifakı kapsamında 30’u büyükşehir olmak üzere 51 ilde ortak aday gösterdi. İttifak yapılan illerin 44’ünde AKP, 7’sinde ise MHP aday gösterdi. Ancak geriye kalan 30 ilde anlaşma sağlanamadı. Anlaşma sağlanamayan illerde seçim çalışmalarının nasıl yapılacağı yönünde ise ittifakın kafası karışık. Ortak aday çıkartılmayan Karabük gibi illerde iki partinin oy oranı da yüksek. AKP, Cumhur İttifakı kapsamında ortak adayla gidilen illerde seçim çalışmalarının nasıl yapılacağı konusunda bir kılavuz hazırlıyor. Kılavuzda, parti teşkilatlarının seçim çalışmasında dikkat edeceği konular belirlenecek. Seçim ofislerinin nasıl düzenleneceği, kimlerin hangi sırayla konuşacağı gibi konular bu kılavuzda yer alacak.Haber Kaynağı

Copyright 1CONN Creative © All rights reserved.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com