1 Temmuz 2022

Guaido: Maduro’nun yetkilileri Türkiye’ye kaçtı

4 min read


Guaido: Maduro’nun yetkilileri Türkiye’ye kaçtı
Venezuela’da kendisini geçcii devlet başkanı ilan eden muhalefet lideri ilan eden Juan Guaido: Üst düzey yetkililer Türkiye’ye kaçtı.


DUVAR – Venezuela’daki siyasi krizde gözler ABD’nin gönderdiği yardımlar nedeniyle gerilim yaşanan Kolombiya sınırına çevrilirken, kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido’dan dikkat çekici bir iddia geldi. Guaido, Nicolas Maduro’nın sosyalist hükümetinin üst düzey yetkililerinin Türkiye’ye kaçtığını öne sürdü.

Guaido, Kolombiya sınırında yaşanan krize ilişkin Twitter mesajında şu ifadeleri kullandı: “Biz tonlarca yardımla gelirken, iktidarı zapt edenin Bolivar topraklarındaki cinayetler, onları tanımayı reddeden askerler, onları kınayan ya da şimdiden Türkiye’ye kaçan üst düzey yetkililer için hesap vermesi gerekiyor.”

Vamos con toneladas de ayuda, mientras la usurpación hoy sólo tiene asesinatos en Bolívar, soldados que los desconocen y altos funcionarios que los condenan o ya se fueron a Turquía.

Desde Santa Elena hasta Ureña, el Pueblo exige el paso de la ayuda.

¡Vamos a lograrlo! Sí o sí.

— Juan Guaidó (@jguaido) February 23, 2019

Guaido’nun, ülkesine olası bir askeri müdahaleyi ima edecek şekilde ‘yardım’ çağrısı yapması da dikkat çekti. Amerikan yardımlarının güvenlik gerekçesiyle Kolombiya sınırından sokulmaması ve güvenlik güçlerinin açtığı ateşte dört kişinin yaşamını yitirmesi sonrası konuşan Guaido, “Bugün yaşananlar beni bir karar vermeye zorladı: Ülkemizin özgürlüğünü garanti almak için uluslararası topluma resmen, her seçeneğe açık olmamız gerektiği çağrısında bulunmak” dedi.

Venezuela hükümeti, içinde ilaç ve gıda bulunduğu belirtilen Amerikan yardım konvoyunun ekonomik krizdeki ülkeye girmesine izin vermemiş, muhalif Venezuelalıların sınırda toplanması sırasında plastik mermiyle ateş açılması sonucu en az dört kişi hayatını kaybetmişti. Onlarca kişinin de yaralandığı belirtilmişti. Amerikan müttefiki olan Kolombiya hükümeti ise sınırda 60 güvenlik görevlisinin saf değiştirerek kaçtığını iddia ediyor. ABD’nin yardımları zımni bir müdahale olduğunu savunan ve ülkeye gerçekten yardım etmek istiyorsa yaptırımları kaldırması gerektiğine dikkat çeken Maduro gerilime, Kolombiya ile diplomatik ilişkileri keserek yanıt verdi. (Dış Haberler)

 

 Haber Kaynağı

Copyright 1CONN Creative © All rights reserved.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com