1 Temmuz 2022

Türk Bilimsel Araştırma Kampı kuruldu

4 min read


Antarktika’da Türk Bilimsel Araştırma Kampı kuruldu
3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında, Horseshoe Adası’nda Türk Bilimsel Araştırma Kampı kuruldu.


DUVAR – Antarktika’ya Bilim Üssü Kurulması Projesi’ne yönelik çalışmaların gerçekleştiği 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında, Horseshoe Adası’nda Türk Bilimsel Araştırma Kampı kuruldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesinde gerçekleşen 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde çalışmalar sona yaklaştı. Beyaz kıtada seyre devam eden Türkiyeli bilim insanları, Horseshoe Adası’na ulaştı. Yaz sezonunun yaşandığı kıtadaki hava sıcaklığı, bilim insanlarının seyri süresince eksi 10 dereceleri gördü ancak bu değer rüzgarın etkisiyle daha düşük hissedildi. Horseshoe Adası da bilim insanlarını fırtınayla karşıladı. Fırtınanın etkisiyle adanın çevresinde rüzgarın hızı saatte 126 kilometre ölçüldü. Yaklaşık bir hafta süren fırtına, bilim insanlarının çalışmalarında gecikmeye yol açtı.

ŞAHİKA ERCÜMEN DE DESTEK VERDİ

Olumsuz hava koşullarının iyileşmesiyle bilim insanları, Türk Bilimsel Araştırma Kampı’nın kurulumu için çalışmalara başladı. Ağırlığı yaklaşık 6 ton olan 3 modülü mavna, zodyak botlar ve helikopterle karaya taşıyan bilim insanları, bir hafta süren yoğun çalışmaların ardından modüllerin kurulumunu tamamladı. Söz konusu kampın kurulum çalışmalarına, serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen de destek verdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolReC) tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda 3. Ulusal Bilim Seferi ekibi, kampın açılışının ardından Gaziantep Büyükşehir ve Tuzla Belediyelerinin düzenlediği Antarktika konulu resim yarışmasına katılan ve dereceye giren çocukların resimlerini sergileyerek aile fotoğrafı verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Twitter hesabından  Türk Bilimsel Araştırma Kampı’na ilişkin paylaşımlarda bulundu. Varank, mesajlarında “Antarktika’da al sancağımız göndere çekildi. 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında Türkiye’nin beyaz kıtadaki geçici üssünü kurduk. 14 bin kilometre uzakta Horseshoe Adası’nda kurduğumuz Türk Bilimsel Araştırma Kampı, bilim insanlarımıza 3 yıl boyunca yaz sezonunda ev sahipliği yapacak” ifadesini kullandı.

‘BİLİM KAMPININ ÇOK BÜYÜK BİR ÖNEMİ VAR’ 

Doç. Dr. Burcu Özsoy şunları söyledi:

“Bu bilim kampının çok büyük önemi var. Türkiye’den 14 bin kilometre uzaklıktaki kıtaya gelen bilim insanlarına çalışmalarını yaparken rahatlık sağlayacak bilim kampımız, 3 sene yaz sezonunda hizmet verecek.”

Horseshoe Adası’nda büyük bir fırtınaya yakalandıklarını aktaran Özsoy, sözlerini şöyle bitirdi:

“Antarktika’da herhangi bir hava tahminini yapamadığınız, yapılan tahminlerde bile beklentileri hiçbir zaman karşılamayan bir süreç içerisine giriyorsunuz. Bu süreç içerisinde her zaman A planıyla başlıyoruz ama gelmiş olduğumuz noktada görüyoruz ki ilk planda mutlaka değişiklik yapmak zorunda kalıyoruz. Buna rağmen fırtınayla mücadele ederek mümkün olduğunca emniyetli zamanlarda adaya çıkarak çalışmalar yapmaya ve kampımızı kurmaya çalıştık.” (AA)Haber Kaynağı

Copyright 1CONN Creative © All rights reserved.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com