17 Ağustos 2022

Salgın, okulların kapanması, uzaktan eğitim, evde ama tüm gün bilgisayar başında çalışan ebeveynler, yasaklı oyun alanları……

Birçok ebeveyn ve çocuk Covid-19 sebebi ile yeni bir gerçekliği deneyimliyorlar. Hiç olmadığımız kadar bir aradayız artık. Ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Sınırlarımız, kurallarımız bulanıklaştı, bildiğimiz çoğu şeyi yeniden öğrenmemiz gerekiyor.

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz bir cümle var “bu büyük bir tatil değil”…ve ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu dönemin ardından normal yaşama dönmenin zorlukları olacak. Birçok ebeveyn bu gerçeğin farkında ancak iş hayatının sorumlulukları ile çocukların ihtiyaçlarını dengelemek zor olabiliyor.

Çocukların hem belirsizliğin getirdikleriyle baş etmeleri hem de zamanı geldiğinde günlük rutinlere daha kolay geri dönebilmeleri için evde yapabilecek bazı düzenlemeler elbette var.

Var olan rutinlerin bir kısmını korumak, program yaparak günü yapılandırmak ve beklentileri netleştirmek, belirsizliğin fazla olduğu kriz zamanlarında herkese biraz kontrol hissi kazandırır, değişimin yarattığı stresi azaltır. Her ne kadar okuldaki düzeni birebir sağlayamasanız da evde yeni bir rutin oluşturmak elinizde. Bunu yaparken çocuğunuzla işbirliğiyapmanız, onun fikirlerini ve ihtiyaçlarını da dinleyip programı birlikte oluşturmanız uygulanmasını daha olası kılacaktır. Birlikte yaptığınız programı görünür bir yere asmak çoğunlukla ısrarlı hatırlatmalardan daha çok işe yarar ve çatışmaları azaltır.

Ancak günlük programlamanızı yaparken çocukların okulda bütün gün sadece akademik çalışma yapmadıklarını hatırlamakta fayda var. Hareket etmek, eğlenmek ve dinlenmek eşit oranda programınızda yer bulmalı. Akademik çalışmalara ayrılan saatleri ise sınıftaki sosyal etkileşimi içermediğinden çocuğunuzun dikkat süresini göz önünde tutarak planlamalısınız. Ve belki bu saatleri sizin online iş toplantılarınıza denk getirmek de işinize yarayabilir.

Her ne kadar gün boyunca aynı evde olsanız da çocuğunuz bu süreçte sizi daha erişilmez bulabilir. Hem evde olmak hem de onlara vakit ayıramıyor olmak çocuklar için kafa karıştırıcıdır. Bu sebeple ortak geçireceğiniz vakitleri de programınızda belirleyebilirsiniz. Bu birlikte öğle yemeği yemek ya da oyun saati gibi bir zaman olabilir. Kendine ayrılacak vakit olduğunu bilmek ilginiz için beklemelerini kolaylaştıracaktır.

Bu dönemde ebeveynlerin aklına en çok takılan konu ise ekran zamanının nasıl ayarlanacağı. Şimdiye dek oyun, çizgi film ve sosyal medya zamanlarını minimumda tutmaya çalıştık. Ancak sosyal mesafe döneminde sosyalleşme ihtiyacımız teknolojiyi kullanmamızı zorunlu tutuyor. Bu çocuklar için de geçerli. Programınızda çocukların hem diğer aile üyeleri hem de arkadaşları ile iletişimde olmaları için çevrimiçi görüşmelere ve oyunlara da yer açmayı unutmayın. Bu dönem kendimizden ve çocuklarımızdan beklentilerimizi bir miktar azaltmanın sakıncası yok. Her şeyi tam istediğiniz gibi yapmıyor olsalar da, ellerinden gelenin en iyisini yapmalarının yeterli olduğunu unutmayın.

Zor bir deneyimden geçiyoruz. Her ne kadar sosyal mesafenin ve günlük hayatımızın sekteye uğramasının iyi tarafına bakmak kolay olmasa da evde bir arada olmanın olumlu yanlarına odaklanalım. Bu deneyim çocuklarımıza yaşamsal bir beceriyi-değişen şartlar karşısında esnek olma becerisini kazandıracak. Bizler de bu deneyimi yaşama biçmimizle onlara model olacağız.

GÖRKEM DEMİRDÖĞER

Copyright 1CONN Creative © All rights reserved.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com